Mesélő keresztek
A közelmúltban egy túránk Érd-Ófaluból rajtolt. Mindenekelőtt népes csoportunk Ófalu műemlékeit, látnivalóit vette sorra. A Szent Mihály r. k. templom műemléki-, régészeti föltárása, az épület helyreállítása szemlélgetésénél tartottunk, mikor egy helytörténeti kutató érkezett oda. Látva érdeklődésünket, ajánlkozására egy rögtönzött, de igen érdekes előadást tartott a településről, mígnem szóba került utunk folytatása. Az „égből pottyant” segítőnk az utunkba eső két kőkeresztre hívta föl a figyelmünket, s regélt róluk oly érdekességeket, amelyet az „Érdi krónika II. bővített kiadása 2004” sem közöl, s ugyancsak hegyezhettük a fülünket e történetek hallatán.
Fél év múltán ismét látókörömbe kerültek a keresztek, egy túramozgalom létrehozásával, kidolgozásával kapcsolatban. Eddigi turistaéletem sok-sok út menti, határbeli keresztje ez idáig nem igen foglalkoztatott. Egy-egy csúcskereszt esetleg tanúja volt csúcsélményeimnek s a csúcs-csokim elfogyasztásának. Vizsgálódásra hamar kiderül, hogy eme korpuszok nem csupán a vallásos áhítat termékei, hanem a helyitől az országosig terjedő történetek, történelmünk és más érdekes események kapcsolódnak hozzájuk.
Bizony, hogyha valamiféle monográfia földolgozná ezt a témakört, az érdekes olvasmányt jelente nekünk is, túrázóknak. És akkor ízelítőül látogassunk el egy pár kereszthez!



Budavári "szőlőmustra"
A Budapesti Természetbarát Sportszövetség
Természetvédelmi és Természetismereti bizottságának szervezésében,
szüret előtti „szőlőmustra” keretében, 2012.október 20-án
„Természetvédő Természetbarátok”meglátogatták és megcsodálták
ezt a természeti emléket.
Jelképes szőlő préseléssel és must kóstolással, töpörtyűkrémes kenyér evéssel, és hozott bor kortyolgatással tették hangulatossá a látogatást.



Lezárult a Pilisi Parkerdő Zrt. Parkerdő pályázata
Lezárult a Pilisi Parkerdő Zrt. Parkerdő természetesen 2010-2012. pályázata
A Valkói Erdészet területén 2012.05.08-án megrendezett ünnepségen a projekt által érintett települések polgármesterei és az erdészeti és természetvédelmi szakma néhány jeles képviselője mellett a helyi média is jelentős számban jelen volt. Az MTSZ-t négy fő képviselte. A mintegy 296 millió forintos összköltségvetéssel lezajlott, összesen 31 településhatárt érintő projekt nagy lépést jelentett a Pilisi Parkerdő Zrt. kezelésében lévő védett erdők állapotának javítása és őshonos erdőállományok kialakítása terén.



A Medveölő-szurdokban jártunk
(avagy, ahol a természet önmagát múlja felül)
Hosszú nap virradt május 12-én három szakosztály 20 turistájára. Úgy gondoltuk, egy sláger után szabadon, hogy „8 óra autóbuszozás, 8 óra túra, 8 óra pihenés” áll előttünk, aztán lett belőle kb. 13-6-5 óra. Lényegében: egy Mercedes-Benz Vario kisbusszal az ÁPISZ két és a MÁV egy szakosztályának turistáival 5:30-kor indultunk Budapestről, hogy egy hosszú nap keretében meghódítsuk a Medveölő-szurdokot.
Hol találtatik ez a nevezetes szurdok? Nagyon egyszerűen úgy határozhatnánk meg helyét, hogy a Mura völgyében, Graztól É-ra, 34 km-re, ám ennél részletesebben érdemes szólnunk környezetéről.



Tavaszköszöntő beszámoló
Tavaszköszöntő Túraverseny 2012. március 31.
Az Erzsébetvárosi Természetbarát Sportszövetség és a Budapesti Természetvédelmi és Természetismereti Bizottság Sylvanus Csoportja által közösen megrendezett Tavaszköszöntő Gyalogos Természetjáró Túraverseny idén Fenyőgyöngyén tartatott meg, mely szervezésében és egyszerűsítésében az Ápisz SE és a Sylvanus Csoport lelkes tagsága segédkezett.
Az erdészház melletti tisztáson került kialakításra a rajthely, ahol közel 60, lelkes turista várta a verseny 9-10 órai indulását.


